Dela

Att leva med en hjärnsjukdom

Sara Riggare, David Ekholm och Eva Helmersson har en sak gemensamt. Alla tre är drabbade av en hjärnsjukdom. Hjärnfondens kampanj Leva vill belysa hur det är att leva med en hjärnsjukdom och samla in mer pengar till forskningen.

Att leva med Parkinsons sjukdom

Sara Riggare drabbades av Parkinsons sjukdom tidigt i livet. Redan i tonåren kände hon av de första symtomen. Hon hade svårt med finmotoriken. Att knäppa knappar och dra på sig strumporna var krångligt. Hon hade också svårt att hålla balansen när hon cyklade och så lydde inte den ena foten henne.
Läs mer >>
 


Att leva med svår huvudvärk

Elitidrottaren David Ekholm är drabbad av den svåra huvudvärkssjukdomen Hortons syndrom och migrän. Hortons syndrom drabbar cirka en promille av befolkningen och över 1 miljon männsiskor i Sverige har migrän.
Läs mer >>

 

Att leva med MS

Eva Helmersson hade en lovande karriär som stå upp-komiker när hon drabbades av den svåra neurologiska sjukdomen multipel skleros. I flera år förnekade hon sin sjukdom. Idag behandlas hon med effektiva bromsmediciner vilket gör att hon kan leva så gott som symtomfritt.
Läs mer >>


Ditt bidrag behövs

Behovet är stort. Mer än var tredje svensk drabbas någon gång i livet av en hjärnsjukdom - stroke, Alzheimers sjukdom, migrän, depression, beroende och anorexi är några vanliga exempel. Forskningen om hjärnan är en förutsättning för att vi ska få fram nya effektiva behandlingar. Ditt bidrag betyder mycket för drabbade och deras familjer.

Stöd hjärnforskningen >>

 

 

 

 

 

 

 

Ge en gåva

Vi har inga statliga medel och är därför helt beroende av gåvor från privatpersoner och företag.

Behoven är stora och ditt bidrag är ett viktigt stöd.

Ge din gåva som:
Privatperson Företag