18 maj 2010
Dela

MS - en livslång hjärnsjukdom

Den 26 maj var det den internationella MS-dagen.  MS eller Multipel Skleros som sjukdomen egentligen heter angriper centrala nervsystemet i hjärnan och ryggmärgen.

MS ger återkommande inflammationer som angriper isoleringsskiktet runt nervtrådarna. Detta gör att impulserna i nerverna inte leds fram på normalt sätt, vilket ofta leder till bestående funktions-nedsättningar.

Intensiv forskning har resulterat i uppkomsten av inflammations-hämmande läkemedel som kan dämpa symtomen betydligt. Men fortfarande går det inte att bota MS. Det är en livslång sjukdom där forskarna ännu inte vet orsaken.

Därför är fortsatt forskning viktigt. Hjärnfonden stödjer forskning kring hjärnans sjukdomar, skador och funktionsnedsättningar.

Stöd MS-forskningen och bidra till att de drabbade kan leva ett bättre liv.

Visste du att ...

* cirka 12 000 personer i Sverige har MS.

*Sjukdomen bryter oftast ut mellan 20 och 40 års ålder.

* MS är vanligare bland kvinnor. Ungefär dubbelt så många kvinnor som män får MS.

 

Läs mer om MS på Hjärnfondens sida om hjärnsjukdomar.

Ge en gåva

Vi har inga statliga medel och är därför helt beroende av gåvor från privatpersoner och företag.

Behoven är stora och ditt bidrag är ett viktigt stöd.

Ge din gåva som:
Privatperson Företag
Prenumerera på nyheter via RSS

Via RSS kan du hålla dig uppdaterad om vad som händer på Hjärnfonden. Du väljer själv vilken typ av nyheter som du vill prenumerera på. Så fort vi publicerar en nyhet ser du den i din RSS-läsare.