Hjärnfonden
Ge en gåva
Lisa Kriga springer ute i skogen.

Lisa Kriga springer och cyklar 1300 km genom Sverige för att samla in pengar till ALS-forskningen. Foto: Henrik Wallner

Lisa krigar mot ALS

När Lisa Krigas farbror drabbades av ALS förra året bestämde sig Lisa för att samla in pengar till forskningen. Med cykel och löparskor ska hon ta sig från Göteborg till Umeå på 3,5 veckor. Lisas krig mot ALS har börjat.

När Lisa Kriga besöker oss på Hjärnfonden i Stockholm är det inte många dagar kvar till start och hon har fullt upp med förberedelser och intervjuer. Lördagen den 28 maj startar hennes resa på 1300 kilometer där hon med hjälp av cykel och löparskor ska ta sig från Göteborg till Umeå på 3,5 veckor.

30 maraton för farbror Janne

Lisa hälsade på oss på Hjärnfonden innan hon gav sig av.

I slutet av januari 2015 fick Lisas farbror diagnosen ALS. Eftersom han och Lisa bodde långt ifrån varandra tog det några månader innan hon kunde träffa honom. När sommaren kom och de äntligen sågs hade farbrorn redan förlorat talförmågan. Han hade börjat få svårt att svälja och kunde gå enbart hjälpligt med rullator.

– Jag mindes ju den friska Janne, så att träffa honom i det här tillståndet var en chock, säger Lisa. Nästa känsla var hjälplösheten. Jag ville göra något, men vad?

Så Lisa startade en insamling hos Hjärnfonden. Kanske kunde den hjälpa andra ALS-drabbade i framtiden. För att väcka uppmärksamhet kring insamlingen bestämde hon sig för att cykla och springa mellan de städer där det forskas om ALS. Rutten startar i Göteborg och slingrar sig upp genom Sverige. Sammanräknat är den lika lång som drygt 30 maratonlopp! Efter 3,5 veckor planerar Lisa att nå universitetsstaden Umeå där hon på internationella ALS-dagen, den 21 juni, kommer att överlämna en check med det insamlade beloppet till Hjärnfondens representant, den välkände ALS-forskaren Peter Andersen.

Förberett sig sedan i höstas

– Jag har aldrig sprungit eller cyklat så här långa sträckor. I början fick jag låna min man Johans cykel tills jag fick en egen av Team Sportia i början av april, berättar hon.

Många sponsorer har ställt upp för Lisa med allt från hotellrum och cykel till en bil att använda under resan.

– Mamma har tagit ledigt för att kunna köra följebilen med all packning första veckan, sedan kör min man och min syster Åsa två dagar var och sista biten tar mammas kusin över.

Foto: Henrik Wallner

Målet för insamlingen är 130 000 kronor, alltså 100 kronor per kilometer. Redan innan start är insamlingen nu uppe i 20 000 kronor. Alla gåvor är öronmärkta till ALS och kommer att delas ut till ALS-forskare. Under 2014, efter den stora ishinksutmaningen mot ALS, Ice Bucket Challenge, kunde Hjärnfonden dela ut 3 miljoner kronor till Peter Andersen och hans ALS-forskningsteam.

Lisa har förberett sig på cykel- och löpprojektet sedan i höstas, men de senaste veckorna har hon tvingats till vila eftersom kämpat mot en illvillig förkylning. Men trots det känns formen bra, säger hon.

– Jag är väldigt taggad. Det är en hemskt tråkig anledning till att jag gör det här men det är samtidigt väldigt roligt. Jag är så glad att så många engagerat sig i min insamling. Det ger hopp om mänskligheten.

Relaterat

Filips fågelholkar – ett hantverk som gör skillnad för hjärnforskningen

Filip lever med epilepsi efter en stroke i fosterstadiet. När han var fem år började han snickra fågelholkar med sin morfar. I dag har över 2 500 holkar byggts och 50 000 kronor skänkts till hjärnforskningen.
Läs mer
Victoria Sandsjoe blir intervjuad och filmad i en studio.

27-åriga Victoria lever med ALS och kämpar för forskningen

Victoria Sandsjoe var bara 21 år när hon fick diagnosen ALS. I dag bidrar hon till forskning och sprider kunskap om den dödliga sjukdomen: ”Det här är en sjukdom som ingen borde drabbas av”.
Läs mer
Gruppbild på 3GPPs välgörenhetslöpare.

Ett lopp för Peter – 3GPP:s hyllning till sin kollega

När 3GPP:s möte i veckan samlade över 700 delegater i Göteborg handlade dagarna inte bara om framtidens mobilnät. Det blev också en vecka av gemenskap, minne och omtanke – genom ett välgörenhetslopp till minne av kollegan Peter Hedman.
Läs mer
Tre deltagare i Trosa Stadslopp står och spänner armarna mot kameran.

Mental Pedal: En ny resa för det sällsynta

Efter flera års insamlingar till förmån för hjärnforskning riktar nu eldsjälarna bakom insamlingen ”Mental Pedal”, Fredrik Lundgren och Elisabet Lundborg, blicken mot sällsynta hälsotillstånd. Och årets insamling har redan väckt starkt engagemang.
Läs mer
Porträtt av Maria Backman som gör ett hjärta med hennes fingrar.

Maria spelade datorspel för Hjärnfonden

Maria Backman drabbades av en olidlig huvudvärk som visade sig bero på en svullnad i lillhjärnan. Läkarna vet ännu inte vad det beror på. Tillsammans med Helpful Pixels som streamar dataspel för välgörenhet har hon samlat in över 40 000 kronor i Hjärnfonden.
Läs mer

Hjärnfonden kommenterar Socialstyrelsens strategi för sällsynta hälsotillstånd

Socialstyrelsen presenterade nyligen ett förslag om ny nationell strategi för sällsynta hälsotillstånd. Hjärnfonden ser positivt på att flera viktiga utmaningar lyfts och följer det fortsatta arbetet med implementering, finansiering och forskningens långsiktiga förutsättningar.
Läs mer
shaped face

Swisha en gåva till 90 112 55
eller engagera dig på
ett annat sätt.

Stöd forskningen

Stöd oss

Egen insamling

Starta