Hjärnfonden
Ge en gåva

Vilka nervceller som förmedlar smärtimpulser är fokus för Mingdong Zhangs forskning. Han är en av Hjärnfonden postdoktorala stipendiater och forskar på Karolinska Institutet.

Mingdong Zhang forskar om smärtimpulser

Att det gör ont är en inbyggd skyddsreflex. Smärtan varnar oss för att något är skadat eller håller på att skadas i kroppen, den får oss att reagera så att förhoppningsvis inget allvarligt hinner ske. Vi vet inte exakt vilka nervceller som förmedlar smärtimpulserna och det är fokus för Mingdong Zhangs forskning. Han är en av Hjärnfondens postdoktorala stipendiater och kommer att undersöka vilka nervceller i ryggmärgen som har betydelse för kronisk smärta.

Namn: Mingdong Zhang
Hemort: Stockholm
Universitet: Karolinska Institutet
Forskningsområde: Kronisk smärta

Mingdong Zhang är en av Hjärnfondens postdoktorala stipendiater. Han förkar om smärta på Karolinska Institutet.

Hej Mingdong! Vad handlar din forskning om?

I Sverige lider 18 procent av befolkningen av kronisk smärta och allt fler människor drabbas av kroniska smärttillstånd. Trots det saknas det fortfarande effektiva läkemedel och en anledning till att det är svårt att ta fram nya mediciner är att smärta är en komplicerad process som beror på flera olika saker och involverar olika typer av nervceller.-

Vi vet vilka molekyler i nervcellerna som gör att vi känner smärta men vi vet inte exakt vilka typer av nervceller som förmedlar smärtsignalen. Upplevelsen av smärta har flera olika nivåer i kroppen. Smärtsignalerna startar ute i kroppen när smärtnerverna stimuleras. I ryggmärgen sker en omkoppling av smärtimpulserna till nya nervbanor, som leder smärtsignalerna vidare till hjärnan.

I experiment på försöksdjur har vi identifierat och kartlagt de nervceller som finns i ryggmärgen. Vi kommer nu att använda den kunskapen för att ta reda på exakt vilka nervceller som har betydelse för att förmedla smärtimpulserna vid kronisk smärta. Vi tror att resultaten från vår forskning för första gången verkligen kommer att förklara mekanismerna bakom kronisk smärta.

Hur kommer din forskning att hjälpa de som lider av kronisk smärta?

Resultatet av vår forskning kan öppna upp nya strategier för att hitta läkemedel som kan lindra kroniska smärttillstånd.

Vilken är den största utmaningen inom ditt forskningsområde?

Hur vi kan skilja på mekanismerna bakom akut och kronisk smärta och hur processen som gör att akut smärta övergår till kronisk ser ut. Vi behöver också mer kunskap för att dels kunna ta fram nya mediciner och dels för att förstå hur vi ska individanpassa smärtbehandling så att fler patienter blir smärtfria.

Ge en gåva till den livsviktiga hjärnforskningen

Relaterat

En bild på Hadjab research group i ett forskningslabb.

Hopp om ny behandling för patienter med kronisk smärta

En ny studie från Karolinska Institutet ger hopp till patienter som lider av kronisk smärta. Genom att kartlägga genetisk aktivitet hoppas forskarna kunna utveckla nya behandlingsmetoder som inte leder till beroende, vilket dagens behandlingar ofta gör.
Läs mer
Mikaela Ceder, en av Hjärnfondens stipendiater

Mikaela Ceder vill behandla smärta bättre

Att hitta och utvärdera nya behandlingsalternativ för kronisk smärta och nedsatt kognitiv funktion är fokus för Mikaela Ceders forskning. Hon är en av Hjärnfondens stipendiater.
Läs mer

Nobelpriset i fysiologi eller medicin år 2021

I dag är det nobeldagen och nobelprisen delas ut. Årets nobelpristagare i fysiologi eller medicin belönas för deras upptäckter av receptorer för temperatur och beröring. Upptäckterna kan bana vägen till att utveckla nya och bättre behandlingar vid olika sjukdomstillstånd, exempelvis mot kronisk smärta.
Läs mer

Jie Su vill hitta läkemedel mot smärta

Ledgångsreumatism är en autoimmun och smärtsam sjukdom som omkring 0,5-1 procent av befolkningen lider av. Att hitta en efffektiv smärtlindring är fokus för Jie Su, en av Hjärnfondens stipendiater.
Läs mer
Harald Lund, Hjärnfondens stipendiat 2020

Harald Lund vill ta reda på vilken roll immunförsvaret har vid kronisk smärta

Makrofager är en celltyp som tillhör immunförsvaret. Skador eller inflammation i det perifera nervsystemet leder ofta till kronisk smärta och en ansamling av makrofager. Harald Lund, en av Hjärnfondens stipendiater forskar om vilken roll makrofagerna har vid kronisk smärta.
Läs mer
Karin Lundegård

Karin Lundengård använder datormodeller för att förstå hur hjärnan fungerar

Karin Lundengård är en av Hjärnfondens stipendiater. Hon bygger datormodeller för att hjälpa personer som fått en whiplash-skada att ändra sitt rörelsemönster.
Läs mer
shaped face

Swisha en gåva till 90 112 55
eller engagera dig på
ett annat sätt.

Stöd forskningen

Stöd oss

Egen insamling

Starta