Kategori: ADHD, Alzheimers sjukdom, Barnhjärnan, Demens, Klusterhuvudvärk, Stroke, Sömn, Ätstörningar
Lästid: 1 minut
Våra tio mest lästa artiklar 2023
Kunskapen om hjärnan ökar och fortsätter engagera. Här listar vi de tio artiklar som varit mest populära på hjärnfonden.se under 2023.

Alzheimer och andra demenssjukdomar har varit aktuellt i år och ni har velat läsa mycket om minnet, demensutredningar och hur demens kan förebyggas, men framför allt om hur man kan skilja på vanlig åldersglömska och tidiga symtom på Alzheimer. Diagnosen ARFID, när barn inte vill äta, har lockat till läsning. Klicka för att komma till artikeln.
Relaterat
”Numera tror jag att allt är möjligt”
Här berättar professor Cecilia Lundberg, ordförande i vår Vetenskapliga nämnd, om två av de senaste Nobelprisen. Båda utgör spännande exempel på hur stor skillnad forskningen kan göra.
Skyddar hjärnan sig själv mot minnesförlust?
Med stöd från Hjärnfonden undersöker Cecilia Skoug vid Lunds universitet/University College London om hjärnan har ett eget inbyggt skydd mot kognitiv svikt – och om det kan aktiveras för att förebygga demens.
Filips fågelholkar – ett hantverk som gör skillnad för hjärnforskningen
Filip lever med epilepsi efter en stroke i fosterstadiet. När han var fem år började han snickra fågelholkar med sin morfar. I dag har över 2 500 holkar byggts och 50 000 kronor skänkts till hjärnforskningen.
Hormoner och sömn skyddar hjärnan från stress
Vad har östrogen och djupsömn gemensamt? De kan båda hjälpa hjärnan att hantera social stress. En ny studie visar hur hormoner och sömn tillsammans skyddar oss, fast på olika sätt.
DCD – den okända NPF-diagnosen
DCD påverkar barns rörelseförmåga, vardag och självkänsla. Ändå känner de flesta inte ens till diagnosen. Fysioterapeuterna Kine Johansen och Maria Hanser arbetar för att synliggöra en funktionsnedsättning som länge hamnat i skuggan av andra NPF-diagnoser.
Ina kände skam när maken fick demens
När Ina Wettergrens man fick demens förnekade hon både honom och sjukdomen och lämnade sitt barn att ta hand om honom under dagarna. Idag berättar hon om skulden och skammen och hur hon kanaliserar det i sitt engagemang för Hjärnfonden.






