Hjärnfonden
Ge en gåva

Text: Sofia Ström Bernad

Skribent

Foto: Simon Hastegård, Bildbyrån

Kategori: Hjärnskada

Lästid: 3 minuter

Tacklingen som förändrade hockeyproffsets liv

Brynässpelaren Daniel Pailles liv förändrades på en sekund. Den svåra smällen i Gavlerinken satte punkt för hans karriär.

Det har gått åtta år sedan den ödesdigra novemberkvällen i Gavlerinken, idag Monitor ERP Arena, – en kväll som för alltid kom att förändra livet för Brynässtjärnan Daniel Paille. Under en till synes vanlig CHL-match mot tyska Adler Mannheim small det till – och allt blev annorlunda.

Brynäs hade greppet om matchen och pressen var hög på Mannheim att reducera. Då kom smällen som tystade hela arenan.

– Jag såg honom inte alls, tacklingen kom från ingenstans. Jag tuppade inte av, men jag tappade andan och kände direkt att jag fått en rejäl smäll i huvudet, minns Paille.

Kort därefter stod det klart att han drabbats av en svår hjärnskakning.

En lång och prövande väg tillbaka

Spelaren som utförde tacklingen, Thomas Larkin fick sitt straff på isen: fyra matchers avstängning. För Daniel Paille blev konsekvenserna desto hårdare.

– Jag har haft hjärnskakningar tidigare, men den här var mycket värre. Symtomen satt kvar långt efter att hjärnskakningen borde ha läkt.

Han fick problem med minnet, synen, ljuskänslighet och drabbades av en intensiv pulserande smärta i ansiktet. När han försökte återgå i träning blev symtomen värre.

– Hjärnan klarade inte att jag rörde mig så snabbt, berättar han.

Rehabiliteringen blev utdragen och oförutsägbar. Ett steg framåt följdes ofta av bakslag.

– Det har varit fruktansvärt tålamodsprövande. Inte ens läkarna visste riktigt vad vi arbetade med – mina skador syntes inte på MR- eller CT-röntgen.

Stöd insamlingen

Insikten att karriären var över

Sommaren därpå bröts kontraktet med Brynäs. Daniel behövde all sin kraft för att fokusera på återhämtningen. Familjen flyttade till Boston, och det var då insikten på allvar sjönk in: hockeykarriären var över.

– Min läkare förklarade att problemen med synnerven kunde ta två till fem år att läka – och kanske aldrig bli helt bra. Det var frustrerande att inse att min karriär var slut, men samtidigt fick det mig att reflektera över vad som är viktigt i livet.

Hockeyn ville han dock inte lämna helt. Planen blev att i framtiden gå över till att träna unga spelare – och att engagera sig för personer med hjärnskador.

Samma sommar blev han också pappa för första gången.

– Vi hade precis fått veta att vi väntade barn när olyckan hände. Att sedan bli pappa samtidigt som jag kämpade med svåra symtom och sömnbrist var väldigt utmanande.

Ny riktning i livet

Sedan dess har familjen vuxit med ytterligare ett barn, en dotter, och idag bor de i Ontario i Kanada. Daniel har lagt många år på rehabilitering men också på att bygga ett nytt liv som ungdomstränare.

– Hockey är en tuff sport och olyckor kan hända. Jag vill inte ta bort kroppskontakten, men spelet måste vara säkrare. Man får inte tackla bakifrån eller spelare som inte är beredda. Det går att spela både fysiskt och säkert.

Som tränare lägger han stor vikt vid att lära ut hur man undviker att skada sig själv och andra på isen.

Engagemang för forskning

Förutom tränarrollen vill Paille också bidra till att öka kunskapen om hjärnskador.

– Vi har kommit långt, men det finns fortfarande många frågor som forskningen måste belysa. Jag blev exempelvis chockad när jag insåg att nervskador inte går att upptäcka med röntgen.

Därför välkomnar han Brynäs initiativ till en insamling till Hjärnfonden.

– Jag är så tacksam för varje bidrag. Tillsammans kan vi förbättra och förebygga hjärnskador för kommande generationer.

Tillbaka för hyllning

Daniel Paille är fortfarande inte helt återställd efter incidenten 2017.

– Jag har fortfarande problem med ett öga och får ibland dubbelseende, särskilt när jag är trött eller uttorkad. Men jag skulle säga att jag numera är 90–95 procent återställd.

Daniel Paille åkte med familj till Gävle för matcherna mot Klagenfurt och ZSC Lions den 4 och 6 september 2025. Under båda matcherna hölls hyllningar för honom för att ge honom det erkännande och tack som han aldrig hann få efter olyckan.

– Jag var oerhört glad över att få komma tillbaka till Brynäs och Gävle och få träffa laget och fansen igen. Jag hade två fantastiska år i klubben, och jag och min fru trivdes väldigt bra i Sverige. Det var roligt att ta med barnen dit.

Till förmån för Hjärnfonden samlar Brynäs IF in pengar till den livsviktiga hjärnforskningen – för att hylla Daniel Paille.

Ge en gåva nu

Prenumerera på Hjärnfondens nyhetsbrev

Registrera dig och få tips och råd om hjärnhälsa, de senaste nyheterna från hjärnforskningen och berättelser från drabbade och anhöriga direkt till din mejlkorg. En gång i månaden, helt kostnadsfritt.

När du anmäler dig till vårt nyhetsbrev, godkänner du samtidigt vår integritetspolicy.

Sofia Ström Bernad

Skribent

Sofia Ström Bernad är journalist och kommunikatör med inriktning på forskning. Hon har bland annat läst journalistik och media och kommunikation vid Stockholms universitet.

Relaterat

Hjärnfondens stipendiat 2023, Jenny Larsson.

Jenny Larsson vill hitta behandling för gångstörningar

Med en åldrande befolkning ökar utmaningarna med gångstörningar, vilket kan leda till fler fall och ökad risk för dödlighet. Hjärnfondens stipendiat Jenny Larssons forskning syftar till att förbättra utredning och behandling för de som drabbas.
Läs mer

Emelie Lind förbättrar hur man mäter syreförbrukning i hjärnan

Emelie Lind är en av Hjärnfondens stipendiater. Hennes forskning fokuserar på att utveckla mätningar av syreförbrukning i hjärnan med hjälp av magnetkamera.
Läs mer
Niklas Marklund, professor i neurokirurgi vid Lunds universitet, överläkare vid Skånes universitetssjukhus. Anna Gard, doktorand vid Lunds universitet, ST-läkare i neurokirurgi vid Skånes universitetssjukhus.

Skadad nerv bakom elitidrottares långvariga besvär efter hjärnskakning

Många elitidrottare som drabbats av hjärnskada lider av besvär som påverkar vardagen, men där vården inte kunnat hjälpa dem som drabbats då orsaken varit okänd. Nu visar en klinisk studie ledd av forskare vid Lunds universitet att problemen kan ha sitt ursprung i skador i vestibularisnerven.
Läs mer
Ishockeyspelare

Upprepade hjärnskakningar – ett problem för idrottare

En hjärnskada kan få stora konsekvenser och påverka hela livet för den som drabbats, från motoriska problem och hjärntrötthet till relationer med andra människor. Hjärnans egen förmåga till läkning är begränsad efter en hjärnskada.
Läs mer
Lars Olson, professor i neurologi på Karolinska Institutet

Hjärnforskningen är vårt enda hopp – men vi saknar resurser

Lars Olson har ägnat över 5O år åt hjärnforskning. Under åren har han bland annat hunnit bli professor i neurobiologi och medgrundare till Hjärnfonden. Tyvärr har han också blivit expert på resursbrist - ett ständigt problem för hjärnforskningen. Här berättar han om forskningsläget och varför ditt stöd är så viktigt.
Läs mer

Lina Bergman-förlossningsläkaren som fastnade för hjärnan

Havandeskapsförgiftning är den vanligaste orsaken till mödradödlighet och hjärnkomplikationer ligger bakom flest dödsfall. Lina Bergman, en av Hjärnfondens stipendiater vill hitta markörer som visar vilka kvinnor som har hög risk för att drabbas av hjärnpåverkan och vill förstå vilka sjukdomsmekanismer som ligger bakom så att de kan behandlas i tid. #postkodffekten
Läs mer
shaped face

Swisha en gåva till 90 112 55
eller engagera dig på
ett annat sätt.

Stöd forskningen

Stöd oss

Egen insamling

Starta